Wyprzedaż BLACK FRIDAY 2022 odblokowana! Kup już dziś kurs z rabatem 60%!

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Co to jest i jak wybrać Domenę, hosting i ssl – czyli 3 podstawowe elementy Twojego biznesu online?

Rozpoczynając swoją przygodę z biznesem online i planując działania marketingowe w Internecie koniecznie rozpocznij od 3 fundamentalnych kroków. Już dziś warto kupić domenę, hosting oraz ssl. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych informacji i porad na ten temat.

1. Domena to adres Twojej firmy w Internecie.

Adres Twojej domeny internetowej powinien być jasny, czytelny i łatwy do zapamiętania. W przypadku brandingu osobistego najlepszym rozwiązaniem jest nazwa domeny: imienazwisko.pl, natomiast w przypadku firmy jest to oczywiście nazwa firmy/marka lub nazwa mieszana + branża lub nazwa mieszana + produkt.

Oczywiście możliwość rezerwacji i uruchomienia strony internetowej w takiej domenie byłby sytuacją idealną, ale niestety zazwyczaj nie jest to możliwe. Czemu? Może być wiele osób o tej samej kombinacji imię + naziwsko w całej Polsce, a ktoś mógł Cię prześcignąć i kupić taką nazwę domeny. To samo dotyczy interesujących, dobrze zdefiniowanych domen związanych z oferowanym produktem lub usługą.

Gdzie sprawdzić czy domena, którą chce kupić jest dostępna?
Jak więc sprawdzić, czy określona domena internetowa jest darmowa? Możliwości jest wiele, ponieważ na rynku jest wielu sprzedawców nazw domen i usług hostingowych. Najpopularniejsze dziś w Polsce serwisy sprzedaży domen i usług hostingowych to home.pl, nazwa.pl, ovh.pl, lh.pl i wiele innych. Osobiście korzystam z oferty lh.pl już od jakiegoś czasu i mogę ją śmiało polecić ze względu na świetną cenę, bardzo profesjonalną obsługę i szybką pomoc w razie potrzeby (w porównaniu do tempa reakcji konsultantów z największych molochów na rynku). Jeśli szukasz własnie domeny to możesz skorzystać z tego linku i posługując się kodem: LH-20-53497 dostaniesz dodatkowe 20% zniżki na swój koszyk!

Jaki prefiks domeny kupić?
Podczas przeglądania propozycji wolnych domen zobaczysz, że pojawiają się też alternatywne domeny poza prefiksem PL. Zobaczysz takie jak inne indeksy jak .net , .com. , biz. , regionalne, funkcjonalne i wiele więcej. Możesz z tego skorzystać, ale traktuj to jako alternatywę dla PL lub ostateczność. W kontekście rozpoznawalności, łatwości wpisywania domeny „z palca” przez Twoich Klientów, a także w niewielkim stopniu w kontekście SEO dobrze mieć polską domenę oraz serwer fizycznie działający w PL. 

Jeśli w wynikach wyszukiwania domen w serwisie nie widzisz domeny, której szukałeś np. „jankowalski.pl” powinieneś być kreatywny w wyborze najlepszego rozwiązania dla swojego biznesu. Warto więc sprawdzić np. kowalskijan.pl, janekkowalski.pl, jan-kowalski.pl, W tym kontekście dla domen firmowych ilość możliwości jest naprawdę nieograniczona.

„Zachęcam do poświęcenia czasu w procesie wyboru swojej domeny, skonsultowania ją z rodziną i znajomymi, bo to pierwszy, ale naprawdę najważniejszy krok w Twojej przygodzie z marketingiem i sprzedażą internetową! Wszystko co będziesz robić później będzie się kręciło właśnie wokół tego dobrego wyboru.” 

Ile kosztuje domena internetowa?
Koszt zakupu domeny internetowej nie jest wysoki. Pierwszy rok w promocji kosztuje zwykle od 9 do 200 zł (na 12 miesięcy). Przy zakupie pamiętaj, że koszty domeny na kolejne 12 miesięcy to zazwyczaj 50, 100 zł netto lub nawet więcej w przypadku domen międzynarodowych lub funkcjonalnych, niezależnie od tego, z której strony/rejestratora korzystasz. Tutaj dla zainteresowanych przesyłam ponownie link do oferty z lh.pl (również z rabatem 20%). 

2. Hosting to niezbędny napęd dla wyświetlania Twojej strony lub sklepu Klientom.

Hosting to krótko mówiąc wirtualny komputer umieszczony gdzieś w sieci, który pokazuje na ekranie Twoich Klientów to co przygotowałeś na swojej stronie lub w sklepie, po wpisaniu w przeglądarkę nazwy Twojej domeny.  Mówiąc prościej, hosting to wirtualne przechowywanie plików i tekstu Twojej witryny, z którego są one pobierane za każdym razem, gdy ktoś wpisze adres Twojej domeny w przeglądarce.

Kupując swoją domenę, polecam od razu zakup hostingu u tego samego operatora. Rozwiązanie ułatwia konfigurowanie domen, a następnie uruchamianie baz danych i stron / sklepów internetowych . Prowadzenie małej strony internetowej lub sklepu internetowego kosztuje dziś od kilku do kilkadziesiąt złotych miesięcznie, w zależności od parametrów hostingu.

Jeśli szukasz hostingu to sprawdź koniecznie na różnych stronach aktualne oferty promocyjne na domeny, hosting i usługi SSL i porównaj dokładne ceny, aby nie przepłacać, ale skorzystać w pełni z funkcji promocyjnych i dodatków.

Czym się kierować wybierając hosting?
Myślę, że najważniejsze są podstawowe parametry jak pojemność przestrzeni na Twoje pliki oraz gwarantowany transfer. Ważne jest także to czy dane działają na szybkich dyskach (SSL), a nade wszystko warto bazować na prawdziwych opiniach osób, które już korzystają z danej firmy – które znajdziesz na forach oraz w mediach społecznościowych i w opiniach na Google.
Oczywiście znowu jest tak, że dla małej strony lub sklepu na start praktycznie każdy hosting będzie wystarczający. Warto jednak sprawdzić dodatkowo czy hosting jest zoptymalizowany pod WordPress, czy jest opcja bezpłatnego SSLa, czy i jak często realizowany jest na hostingu backup i jakie są zabezpieczenia.

Co do wydatków związanych z hostingiem to możesz założyć na pierwszy rok kwotę nawet  od 40 zł (lh.pl) / 100 zł i będzie wystarczająca, jeśli nagle nie zaczniesz zdobywać dziesiątek tysięcy Klientów i nie wrzucisz do swojego sklepu 10000 produktów 😊. Wtedy będzie Cię czekała, zazwyczaj bezproblemowa, migracja na większych i szybszy serwer. 

3. A jak wybrać SSL czyli funkcję, która sprawi że nasza strona wyświetli się jako bezpieczna z https w przeglądarce?

Na start, przy ogromie innych wydatków, warto poszukać i rozważyć uruchomienie darmowego certyfikatu SSL dla domeny (np. na lh.pl). W wielu ofertach znajdziesz także certyfikaty płatne dla jednej domeny lub wielu domen/subdomen. 

Obecnie najczęściej spotykanymi rodzajami szyfrowania certyfikatów SSL są ECDSA P-384 i RSA-2048. Certyfikaty z szyfrowaniem ECDSA P−384 (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm) wykorzystują algorytm oparty o krzywe eliptyczne i zapewniają najwyższy poziom ochrony. Certyfikaty SSL z szyfrowaniem RSA-2048 wykorzystują z kolei algorytm asymetryczny i zapewniają podstawową ochronę stron WWW. 

Dostępne są także tzw. certyfikaty Wildcard, umożliwiające szyfrowanie nie tylko dla Twojej domeny głównej, lecz także dla ochrony wszystkich subdomen pierwszego rzędu np. sklep.jankowalski.pl , partnerzy.jankowalski.pl itd. 

Jak to łatwo skonfigurować? Konfiguracja domeny i serwera każdego operatora ma swój własny panel administracyjny i różne sposoby konfigurowania i łączenia domen, hostingu i certyfikatów SSL.

Trudno więc dokładnie określić, jak krok po kroku przeprowadzić taki proces, ale jeśli – jak sugeruję – wszystkie trzy elementy (domena, hosting i SSL) kupisz u jednego operatora, zostaną one automatycznie przydzielone. Zazwyczaj także będziecie mogli skorzystać z bezpłatnej infolinii i otrzymacie informacje jak w kilku krokach poprawnie uruchomić swoją domenę internetową.

Podsumowując. Na co warto zwrócić uwagę już po zakupie domeny, hostingu i ssla?

Jeśli już pomyślnie przejdziesz przez cały proces zakupu domeny, hostingu oraz certyfikatu to bardzo ważne jest, aby na etapie uruchamiania domeny czy strony internetowej, jeśli nie zawiera jeszcze docelowej treści i grafik, nie była indeksowana przez boty wyszukiwarek!

Aby to zrobić, musisz upewnić się, że ma ona właściwość „No index”, aby boty wyszukiwarek mogły zrozumieć, że strona/domena już istnieje, ale nie powinny jej ładować do swojej bazy do momentu jak wszystkiego nie przygotujesz finalnie do odpalenia. Dzięki temu zyskasz sporo czasu  i jakości w kontekście SEO już podczas uruchamiania samej strony internetowej lub Twojego sklepu.

—————————————————————

Jeśli szukasz więcej informacji na temat samej domeny, hostingu oraz ssl, a także o tym jak rozpocząć planowanie, a dalej uruchomienie i prowadzenie swojego biznesu w oparciu o marketing internetowy to w kursie „125 lekcji o marketingu internetowym” lub w mojej najnowszej książce o marketingu „SUKCES W INTERNECIE. Poradnik na start dla początkujących”,  znajdziesz odpowiedzi na większość pytań, które Cię nurtują. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć znajomym w social mediach!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Telegram
Wydrukuj

Robert Duda | Sukces w Internecie

Sukces w Internecie to mój autorski projekt szkoleniowo doradczy. Tutaj dziele się wiedzą i ponad 20 letnim doświadczeniem z realizacji setek kampanii marketingowych realizowanych dla moich ponad 500 Klientów. 
Zapraszam Cię do pogłębiania ze mną Twojej wiedzy i praktycznych umiejętności na temat z okolicach: #marketingInternetowy #digitalMarketing #SEO #GoogleAds #GoogleAnalytics #ReklamaInternetowa #StronaWWW #eCommerce 

Ostatnie wpisy

Social Media

Rozpocznij naukę już dziś. Wybierz książkę, ebook, kurs lub szkolenie

Zapisz się do mojego newslettera!

Dostaniesz na dobry start współpracy 10% rabatu na wszystkie moje produkty oferowane na Sukces w Internecie, a co tydzień dostaniesz info o nowym wpisie na blogu! 

Zobacz pozostałe wpisy na blogu Sukces w Internecie

Google Ads - 20 podstawowych pojęć

Google Ads. 20 podstawowych pojęć na start.

Google Ads jest potężnym narzędziem marketingowym, które pozwala na promowanie Twojej strony internetowej, produktów lub usług w wynikach wyszukiwania Google, w sieci reklamowej oraz na YouTube. Aby skutecznie zarządzać kampaniami w Google Ads, warto zrozumieć podstawowe pojęcia związane z tym systemem. W tym artykule przedstawiam subiektywnie 20 najważniejszych terminów, które każdy powinien znać, zanim samodzielnie uruchomi kampanię w Google Ads.

Czytaj więcej »
e-commerce manager

Digital Marketing Manager

W dzisiejszych czasach, sprzedaż przez internet jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwijanie biznesu i osiąganie zysków. Internet daje możliwość dotarcia do ogromnej liczby klientów, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, co otwiera przed przedsiębiorcami nieskończone możliwości.

Czytaj więcej »

Jak sprzedawać w Internecie?

W dzisiejszych czasach, sprzedaż przez internet jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwijanie biznesu i osiąganie zysków. Internet daje możliwość dotarcia do ogromnej liczby klientów, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, co otwiera przed przedsiębiorcami nieskończone możliwości.

Czytaj więcej »

Na skróty: Kursy  |  Szkolenia  |  Książka  |  Doradztwo  |  Usługi  |  Blog  |  Kontakt

SukceswInternecie.pl Robert Duda | ul. Mickiewicza 10A/12, 47-400 Racibórz
NIP/VAT: PL6472223986 | REGON: 278029755 | Data powstania firmy: 01.04.2003

Masz pytania? Zadzwoń (8.00 – 16.00): Tel:  507 957 579  lub 606 476 711  

email: info(at)sukceswinternecie.pl  |  Polityka prywatności  | Regulamin szkoleń  

Prawa autorskie 2023 ©SukceswInternecie Robert Duda. Wszelkie prawa zastrzeżone.